Четвер, 13 серпня 2020

Папа Франциск насправді закликав Путіна відмовитися від війни

У ряді російських ЗМІ поширено чергову фейкову новину про те, що папа Франциск нагородив президента Росії В. Путіна медаллю «Ангел Хоронитель миру» під час його візиту до Ватикану 4 липня 2019 року. Фейк був висміяний та спростований рядом російських ЗМІ.

37a2bc3ec16c93c960af58b27058480eДжерелом цього фейку стали привітання керівника Чечні Рамзана Кадирова, який у такий спосіб вирішив підлеститися до свого «начальника» В. Путіна, розмістивши привітання у своєму Telegram-каналі: «Президент России Владимир Путин получил в Ватикане из рук папы римского Франциска медаль 'Ангел Хранитель мира', присуждаемую один раз в сто лет. За последние 462 года он стал пятым лауреатом медали. Это свидетельствует об истинном авторитете Президента РФ в мировом сообществе. Поздравляем Вас, уважаемый Владимир Владимирович!" - написав Кадиров.

Кадиров став першим, хто розповів світові про цю нагороду Путіна. На офіційний запит агенства «Інтерфакс» про цю нагороду прес–секретар президента Росії Дмитрій Пєсков не став категорично відкидати цю зручну для Путіна новину та відповів двозначною фразою: «Папа Римский подарил Путину эту медаль».

Агенство ТАСС, що офіційно висвітлювало візит Путіна до Ватикану, 4 липня пише: «Понтифик в свою очередь преподнес Путину Послание ко Всемирному дню мира 2019 года, медаль в честь шестого года понтификата, посвященную 100-летней годовщине окончания Первой Мировой войны, и офорт с видом на площадь святого Петра работы Джузеппе Вази 1774 года. На медали шестого года понтификата воспроизведена цитата 'Ничто не утрачивается с миром. Все можно потерять в войне' из радиообращения Папы Пия XII от 24 августа 1939 года».

У офіційній інформації немає згадки про нагородження. Вказується лише, що Папа «приподнес» медаль разом з іншими подарунками.

Отже, медаль в дійсності була. Проте, вона не пов’язана з особистими заслугами у збереженні миру і не носить назву «Ангел Хоронитель миру», як стверджують деякі російські ЗМІ. Також ця медаль не вручається раз «у сто років», як писав Кадиров, а присвячена 100-літтю завершення Першої світової війни. Медаль не є нагородою, а нумізматичною продукцією, яка має мету не відзначити чиїсь заслуги у царині миру, а вшанувати певну подію наголошуючи на цінності миру та закликаючи відмовитися від війни.

Якщо зайти на сайти інтернет-магазинів, то висвітлиться інформація про цю медаль разом з означеною сумою, за яку кожен бажаючий колекціонер може її придбати для своєї колекції. Ця медаль зовсім не є унікальною. Всього викарбовано 30 золотих, 1500 срібних, 2000 бронзових, а також 30 комплектів зразків з усіх медалей.

Разом із медаллю Папа Франциск подарував Путіну своє послання, датоване 1 січня 2019 р., присвячене святкуванню 52-го Всесвітнього дня миру і носить назву «Добра політика – та, що сприяє миру». Як медаль, так і це послання застерігають від війни. Отож ці подарунки Папи мають на меті дати Путіну поради доброї політики, закликати його дотримуватися прав людину та відмовитися від політики залякування і воєнної агресії.

 

доктор історичних наук о. Віталій КОЗАК,

синкел у справах стратегії розвитку Тернопільсько-Зборівсьокї архиєпархії УГКЦ