Четвер, 18 липня 2024

Катехитична комісія

Свою історію служіння Катехитична комісія Тернопільсько-Зборівської єпархії розпочала з весни 1997 року Божого. За благословенням ординарія Тернопільської Єпархії Кир Михаїла Сабриги 26 червня був виданий декрет постанови утворити Катехитичну Комісію, яка буде складатися із наступних відділів: шкільництва і катехизації при парафіях. Головою призначено с. Хризанту Мельник (Згромадження Пресвятої Родини). Головою відділу катехизації при парафіях – п. Лілія Телев’як, а п. Любов Байович - головою освітянського відділу. Водночас по деканатах призначено осіб, які будуть відповідати за катехитичну працю в деканатах.

Свою працю старалися орієнтувати у двох напрямках:

 • Співпраця з управлінням освіти у викладанні предмету «Християнська етика» у державних школах.
 • Викладання релігії у парафіяльних школах.

kk1

Ще з 1992 року, зі сторони освіти, у Тернопільській області започатковано підготовку вчителів до викладання предмету "Основи християнської моралі". Протягом цього часу в наших школах проводився цей предмет, хоча не всі школи були охоплені. Такий досвід був перейнятий з інших областей, у яких катехизація добре розвинута. Тому, бажаючи співпрацювати з обласним відділом освіти, хотілось покращення викладання предмету, налагодити постійно діючі семінари катехитів і викладачів "Основ християнської етики" по деканатах, провести реколекції, надавати методичну допомогу, спонукувати і заохочувати катехитів і викладачів до активної участі в житті Церкви.

Щодо викладання "Християнської етики", то наша церква допомагала у вишколі та постійному підвищенні кваліфікації вчителів. Інших вагомих методів впливу чи контроль на якісь проведення уроків Церква не мала.

У співпраці з освітою були труднощі у вишколі вчителів, так як обласний інститут післядипломної освіти, який саме проводив перепідготовку вчителів, не дивлячись на багаторазові вимоги з боку Церкви, видає посвідчення на постійне право викладання предмету вже після першого курсу. Тому великий відсоток викладачів на другий курс не приходили.

Предмет «Християнська етика» читався у школах як факультатив або курс за вибором. Звичайно це сприяло більшої кількості молоді та дітей. Лише невеликий процент шкіл, де даний предмет в переліку як урок. Тому, все більшою надією, що співпраця з освітою піде на краще. Ознакою того протягом 2001 року було проведено навчання вчителів християнської етики та катехитів двох річними курсами охоплено 224 особи, 189 з яких це вчителі, а загальна кількість шкіл охоплених християнською етикою – 229.

Щодо викладання релігії в парафіяльних школах, то в нашій єпархії йдеться про становлення катехитичних недільних шкіл. В кожному деканаті за працю недільних шкіл відповідає деканальний представник . На парафії є недільні школи по дві і три групи дітей, викладачами яких є священики, катехити, сестри монахині, семінаристи. Відкриваються деканальні і парафіяльні бібліотеки. На цей час катехитів охоплених працею було 165, а груп дітей – 420.

В такому руслі катехитичну працю надалі продовжила с. Ксенофонта Дика ЗСПР.

У 2001 року було переобрано голову катехитичної комісії. Ним став о. Романа Гриджук, який по сьогодні виконує свої обов’язки. Референтом є с. Євгенія Лучинчин.

kk3

Єпархіальна катехитична комісія як колегіальний дорадчий орган єпископа входить до єпархіальної курії УГКЦ.

Завдання комісії: допомога єпархіальному єпископу у систематичному проголошенні слова Божого, євангелізації та виховання у вірі.

За 11 років катехитичного служіння в Тернопільсько-Зборівсьській єпархії з Божою допомогою було досягнуто певного зросту порівняно з іншими роками. Праця орієнтувалася на головних принципах своїх попередників і на сьогодні є налагоджена співпраця з обласним управлінням освіти, щодо викладання предмету християнської етики в державних школах.


 • Проводимо трьох річні катехитичні курси для катехитів і вчителів християнської етики на базі комунального інституту післядипломної освіти за участю провідних богословів єпархії та світських осіб.

 • З 2007 року розпочали теж курси підвищення кваліфікації вчителів християнської етики.

 • Поновлюються катехитичні бібліотеки, відеотеки, не тільки в єпархії, а також по деканатах.

 • Кожного другого місяця проводиться засідання голів деканальних катехитичних комісій. Розробляються плани праці і вирішення проблемних ситуацій.

 • Кожного року проводяться реколекції для катехитів і вчителів християнської етики.

 • Реколекційний табір для катехитів.

 • Літні християнські табори для молоді і дітей.

 • Катехити та їх підопічні є активними учасниками Всеукраїнських, Марійських та деканальних прощ до Зарваниці, а також інших чудотворних місць.

 • Для катехитів і вчителів християнської етики проведено семінари приурочений 100-річчю введення Митрополита А. Шептицького на митрополичий престіл «Слідами Митрополита», а також семінари: «Психолого-педагогічні аспекти викладання шкільного курсу Християнська етика», «Використання духовної літератури у катехитичній праці».

 • «Нові методи у катехизації» , « Тіло - храм святого Духа» та багато інші.

 • Катехитичною комісією проводиться методично-ознайомчі виїзди по деканатах.

 • Розробляються катехитичні навчальні програми, посібники, дидактичні і методичні матеріали, зошити з християнської етики.

 • Зустріч з катехитами в День катехита.


kk2

На даний час комісія налічує 248 катехитів з них 199 – це вчителі з вищою педагогічною освітою, 49 – катехити парафіяльних шкіл, недільних шкіл - 297, загальна кількість дітей охоплених катехизацією становить 15 138.