Середа, 25 листопада 2020

Про роль і значення УГКЦ в історії України говорили на всеукраїнській конференції у Тернополі

IMG 7342q«УГКЦ у контексті вітчизняної історії та сучасних суспільних реалій» - саме таку назву отримала всеукраїнська науково-практична конференція, яка сьогодні, 24 квітня, розпочалася в національному педагогічному університеті Тернополя.

Захід приурочений 150-тиліттю з дня народження Митрополита Андрея Шептицького та 70-тиліттю з дня ув’язнення Патріарха Йосифа Сліпого. Конференція триватиме 2 дні. У перший день на пленарних засіданнях у Тернопільському національному педагогічному університеті прозвучали наукові доповіді, які охоплюють широке коло проблем, пов’язаних з історією становлення УГКЦ на українських теренах, Її культурно-духовних та виховних традицій.

Науковці, серед яких провідні доктори історичних та філософських наук України, говорили про ряд особливостей державно-церковних, міжконфесійних і міжцерковних відносин у контексті світового християнства, виклики сучасної суспільно-політичної та релігійної ситуації.

У вітальному слові [повний текст] митрополит Василій Семенюк зазначив, що конференція є продовженням ініціативи Синоду Єпископів УГКЦ вшанувати у 2015 році митрополита Шептицького: «Завдяки дослідженням науковців та дослідників ми зможемо відкрити невідомі риси великого сина українського народу, який творить без перебільшення цілу «епоху» в історії України».

Владика сказав, що постать митрополита Шептицького «нас дивує наскільки всеохоплюючим може бути життя однієї людини. Жодна ланка релігійного, культурного та національного життя українців не випала зі сфери зацікавлень Митрополита… Він був правдивим «знаком», що його Бог дав українцям на дорозі до побудови власної державності».

Архиєпископ Василій також відзначив великий приклад незламності Патріарха Йосифа Сліпого: «З гідністю витримавши десятки років важкого ув’язнення.., він продовжив починання свого великого попередника, усюди засновуючи осередки українського культурного та релігійного життя… Для багатьох він довгий час був живим символом незламності цілої переслідуваної церкви, що давав надію на її відродження».

Насамкінець митрополит позитивно відгукнувся про саму конференцію, як першу спробу науковців Церкви та держави спільно досліджувати і вивчати власну історичну спадщину. Відтак благословив усіх та зазначив: «Молюся, щоб Бог і надалі посилав Україні натхнених мужів, які будуть вести наш народ дорогою правди. Прошу, щоб самопожертва та незламність - риси митрополита Андрея та патріарха Йосифа, закорінилися в українському народі та знайшли собі гідних послідовників».

Організатори заходу видали усі матеріали конференції. Збірка наукових доповідей вийшла у знак пошани Митрополита Андрея та Патріарха Йосифа та, власне, містить низку досліджень їх життя і діяльності.

Завтра, 25 квітня, учасники конференції продовжать роботу у музейно-меморіальному комплексі Йосифа Сліпого с. Заздрість (Теребовлянщина). Митрополит Василій Семенюк очолить Архиєрейську Літургію та відслужить Панахиду біля пам’ятника Йосифу Сліпому. Відтак відбудеться перегляд фільму «Шляхами жертви Патріарха», презентація медалі, виготовленої в пам'ять 30-тиліття з дня смерті патріарха Йосифа Сліпого, та буде підведено підсумки конференції.

{youtube}owHq3kgv0ZM{/youtube}

{youtube}We_T-OOtaak{/youtube}

прес-служба архиєпархії