У Бережанах відбулася наукова конференція присвячена Патріарху УГКЦ Йосифу Сліпому

Державний історико-архітектурний заповідник у м. Бережани (ДІАЗ) та церква Пресвятої Трійці УГКЦ стали організаторами проведення 23 лютого регіональної наукової конференції «Патріарх Йосиф Сліпий, як Глава переслідуваної церкви та благодійник національної історико-культурної спадщини». Захід приурочили 125-річниці від дня народження визначного ієрарха Української Греко-католицької церкви, беззаперечно талановитого історика, філософа, педагога, мистецтвознавця, музейника Патріарха Йосифа Сліпого.

DSCN0879

Відкрили конференцію зверненнями до її учасників декан Бережанський о. Михайло Бугай та директор Державного історико-архітектурного заповідника у м. Бережани Василь Зорик. Презентацію особистих досліджень з церковної (біблійної) археології представив докторант Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Ігор Коваль, якого можна назвати одним із засновників цього дослідницького спрямування в Україні.

Тематика конференційних виступів була надзвичайно різноманітною. Зацікавлення викликав відеовиступ студента Папського Салезіанського університету та Української Папської колегії св. Йосафата (уродженця Бережан) Романа Демуша з музею-меморіалу (місця постійного проживання) Йосифа Сліпого у Римі. Завдяки відео екскурсії та розповіді Марії Козак з музейно-меморіального комплексу «Рідна хата» ім. Патріарха Йосифа ми побували в родинному селі ієрарха, як місця формування визначної особистості та духовного лідера нації.

Питання патріархату УГКЦ через призму особистості та діяльності Йосифа Сліпого розглядалося в доповідях о. Ореста Смицнюка з Івано-Франківська, музейницької діяльності – зав. науково-дослідного та культурно-освітнього відділу ДІАЗ у м. Бережани Володмира Парація.

DSCN0929

З доповідями, що стосувалися «Тернистого шляху» Патріарха по тюрмах і на засланні, а також його звільнення, виступили завідувач музею сакрального мистецтва та історії переслідуваної церкви ДІАЗ у м. Бережани Богдан Тихий, науковий співробітник заповідника Олена Лугова, яка побудувала свій виступ на матеріалах, добутих нею в галузевому державному архіві СБУ. Фондові збірки з іменем Йосифа Сліпого в краєзнавчих музеях представили директор обласного музею Степан Костюк, районного – старший науковий співробітник Оксана Голян.

Різноманітні аспекти повернення Патріарха Йосифа Сліпого в Україну, представили директор обласного комунального музею Богдана Лепкого Ірина Ухман, учений секретар ДІАЗ у м. Бережани Надія Волинець.

Цікавим та емоційно-вражаючим був виступ голови Тернопільського представництва релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США в п. Дани Іванкович, а також поетичні строфи пам’яті Патріарха Йосифа Сліпого, які присвятив йому о. Омелян Легета.

Надрукований збірник тез матеріалів конференції дозволяє познайомитися з темами тих, хто заявив свої доповіді, але не зміг особисто прибути, а це доктори історичних наук, професори кафедри стародавньої та середньовічної історії Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Елла Бистрицька й Іван Зуляк, наукові співробітники Національного Заповідника «Давній Галич» Тетяна Воробчак, Ганна Жолоб, Роман Коновалов, Ольга Олексюк і Олександра Левицька, начальник відділу культури, національностей, релігій і туризму Бережанської районної державної адміністрації Олександр Коковін.

DSCN0892DSCN0929s

повідомив Володимир Парацій,

завідувач науково-дослідного та культурно-освітнього відділу

Державного історико-архітектурного заповідника у м. Бережани