Вівторок, 09 серпня 2022

У Збаражі відбувся круглий стіл на тему «Берестейська унія: історія, наслідки, уроки»

22 жовтня у Білокамінному залі Замкового палацу у Збаражі пройшов круглий стіл на тему «Берестейська унія: історія, наслідки, уроки». Захід проведено з нагоди 425-ої річниці укладення Берестейської унії спільно із науковими співробітниками Національного заповідника «Замки Тернопілля».

DSC 7546У ньому взяли участь духовенство, а зокрема о. Віталій Козак, доктор історії церкви, вікарій Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ з доповіддю «Проблеми вітчизняної та закордонної історіографії довкола теми Берестейської унії 1506 р.»; о. Олексій Боднарчук, магістр богослов’я, ліцензіат догматичного богослов’я, викладач ТВДС ім. Йосифа Сліпого, адміністратор парафії Христового Воскресіння м. Збаража з доповіддю «Храм Христового Воскресіння в місті Збаражі крізь призму століть»; о. Іван Лобур, ліцензіат Східних Церковних Наук з доповіддю «Персона Костянтина Острозького і Берестейська унія»; о. Євген Кобильник, доктор богослов’я, префект та викладач ТВДС ім. Йосифа Сліпого з доповіддю «Греко-католицьке парафіяльне духовенство Галичини у боротьбі за українську мову в кінці ХІХ ст.»; о. Юрій Ганущак, аспірант Інституту історії Церкви УКУ з доповіддю «УГКЦ у процесах утвердження демократії в Україні (1987-2014 рр.)»; а також священники УПЦ о. Роман Сливка, настоятель Успенської церкви м. Збаража і о. Михайло Найко, настоятель Преображенської церкви с. Залужжя.

DSC 7560Круглий стіл розпочався з спільної молитви і вступного слова від отця Віталія Козака. Привітала учасників зустрічі Байталюк Світлана Анатоліївна, керівник департаменту культури та туризму Тернопільської ОДА, побажавши плідної дискусії. З глибокими і змістовними темами виступили: Володимир Мороз, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ, розкривши значення «Берестейського поєднання в контексті унійних змагань Київської церкви від часів хрещення Русі»; Ярослав Стоцький, історик, релігієзнавець, журналіст, професор кафедри психології ТНТУ ім. Івана Пулюя з доповіддю «Детермінізм Берестейської унії та її наслідки»; Надія Волік, кандидат історичних наук розповіла про «Історію розвитку Української Католицької Церкви в Канаді»; Ростислав Новоженець, президент Благодійного Фонду «Україна-Русь» у своїй доповіді «УКГЦ в персоналіях» дослідив свій родовід, в якому було 18 священників. Начальник відділу туризму Збаразького замку Руслан Підставка розповів про «Дзвіницю церкви Спаса».

Гостем круглого столу був Михайло Ратушний – політик і громадський діяч, уродженець с. Чернихівці. Він підсумував виступи усіх учасників, подякував за цікаві доповіді і дослідження значення Берестейської унії для нашої УГКЦ, наголосивши, що великі постаті нашої церкви допомогли зберегти ідентичність нації. За п’ять годин круглого столу доповідачі глибоко розкрили досліджувані теми і давали відповіді на зустрічні запитання, які виникали в ході обговорень. Отець УПЦ Роман Сливка наостанок сказав, що такі міжконфесійні зустрічі ведуть до майбутнього об’єднання церков, де «буде одне стадо і один Пастир».

DSC 7591DSC 7650повідомила Надія Тхір