У минулому номері ми оголосили про започаткування рубрики “Священик радить”. До нас надійшло запитання від тернополян про те, як правильно постити і чи потрібно відмовлятися від м’яса упродовж 40 днів посту. Чекаємо інших ваших запитань, які обов’язково поставимо одному із священиків нашого міста.
“Тернопіль вечірній” з метою сприяння духовному розвитку жителів міста започаткував рубрику, в якій можна задати запитання священику і отримати на нього вичерпну відповідь. Сьогодні, на прохання читачів, священик Олег Хортик (УГКЦ) розповідає про певні обмеження під час Великого посту.
Піст – духовна практика
“Протягом року є декілька тривалих постів – Різдвяний (Пилипівка), Петрівка, Успенський і Великий Піст (перед Великоднем), – яких християни повинні дотримуватися. Сьогодні головну увагу зосереджу на Великодному посту, який розпочався цього року 18 березня і триватиме до Воскресіння Христового. Насамперед хочу сказати, що це той час, коли більше уваги потрібно приділити своїй душі, зосередитися на духовних практиках. Важливо замислитися над тим, що кожен з нас зробив упродовж року, який спосіб життя вів, за що потрібно перепросити у Бога, де порушив Божі заповіді. У цей період людина має всі можливості навернутися до Господа і знайти глибший зв’язок із Всевишнім. Мета Великого посту – наше духовне переродження, аби до Великодня душа очистилася і з чистими помислами зустріла воскреслого Христа”, – говорить Олег Хортик.
За словами священнослужителя, перший тиждень посту є досить інтенсивним для всіх вірян. “Церква упродовж Великого посту практикує різні богослужіння, під час яких кожен заглиблюється у свій духовний стан, переосмислює себе, своє ставлення до інших, будує свій власний шлях до Бога. Щороку ми організовуємо Хресний хід у Тернополі, до якого приєднуються навіть іноземні студенти, які навчаються у нашому місті, – продовжує священик. – У переважній більшості вони є римо-католиками, але підтримують усі наші заходи. Зі свого боку раджу християнам знайти більше часу для себе, для спілкування з Богом, відважитися поглянути на свої стосунки із Всевишнім, своїми рідними, більше цікавитися своїм духовним життям, обов’язками християнина і виконувати християнські практики, докладати старання і силу для духовного зростання”.
Дотримуючись посту, потрібно утримуватися від гріха, працювати над подоланням своїх вад, уникати злослів’я і неправди…
Служіння іншим
“Великий піст також є поштовхом до служіння іншим. Христос навчав нас двох головних заповідей любові – до Бога і до свого ближнього. Зосереджуватися потрібно не тільки на Господі, а й на тому, аби більше часу присвятити сім’ї, спілкуванню з близькими, родинній молитві, читанню Святого Письма. Піст – це своєрідний старт для здійснення добрих справ: від елементарного – поступитися місцем у громадському транспорті до надання потребуючим одягу чи їжі, підтримки добрим словом або доброю порадою. Навіть молитва за когось є значною допомогою тим, хто цього потребує”, – наголошує Олег Хортик.
Священик звертає увагу на те, що Великий піст – це час турботи про душі померлих. “Є цілий цикл богослужінь за душі померлих, які в народі називають сорокоустами. У цей час церква закликає усіх пам’ятати і молитися за своїх рідних і близьких, які уже відійшли з життя. Важливою є молитва за душі тих, за які вже нема кому попросити в Бога. Вимолюючи прощення їхніх гріхів у Всевишнього, ми робимо ще одну добру справу, допомагаємо їхньому очищенню та єднанню з Ним”, – додає священик.
Відмова від м’яса допомагає духовному очищенню
Під час посту варто обмежити вживання страв тваринного походження – м’яса, молокопродуктів, риби, яєць. “Щодо вимог Української греко-католицької церкви, то упродовж минулого століття відбулася низка полегшень для вірян. Ми розуміємо, що в сучасних умовах вимагати дотримання суворих правил не завжди можливо. У давнину люди починали готуватися до посту заздалегідь. Під час м’ясопусної неділі християни починали відмовлятися від м’яса поступово, – говорить священик. – Минулий тиждень був сиропусним. Його призначення – “відпускання” молокопродуктів. Раніше всі ці продукти уже під час тих тижнів перед постом заборонялося вживати. Сьогодні навіть у період Великого посту дозволяється їх споживати, але лише в певні дні”.
У перший день Великого посту і страсну п’ятницю, згідно з церковними правилами, потрібно дотримуватися суворого посту. У ці дні не можна їсти страв із м’яса, молочних продуктів і яєць. Упродовж посту необхідно утримуватися від м’ясних страв у понеділки, середи та п’ятниці. В інші дні дозволено вживати усі види страв, окрім страсного тижня.
“Ці мінімальні вимоги створено для того, аби спонукати людей до праці над собою. Обмеження в їжі допомагає звільнитися від того, що накидає нам тіло. Ще святий Василій Великий казав: “Скільки забираємо в тіла, стільки додаємо душі”. Піст допомагає нам запанувати над прагненнями тіла і отримати духовні перемоги, зокрема своїми гріхами, узалежненнями. Окрім того, християнин може сам визначити те, в чому має можливість обмежити себе додатково. Наприклад, якщо людина багато часу проводить в інтернеті чи за іграми, чи дуже полюбляє солодке або каву, багато розмовляє по телефону. Під час Великого посту обмеженням або відмовою від цих речей вона може зробити перший крок до подолання залежностей, стати більш вільною і господарем собі. Тим, хто хоче дотримуватися дуже суворого посту, раджу звернутися спершу за порадою до священика та проконсультуватися в лікарів. Піст – це не дієта, а праця над собою у фізичному і духовному плані. Потрібно не забувати головну мету посту – переродитися духовно, стати вільним, впорядкувати своє життя та відносини з іншими”, – підсумовує священик Олег Хортик.
Яніна Чайківська