26-29 червня високопреосвященний Василій Семенюк, архиєпископ та митрополит Тернопільсько-Зборівський, а також кир Ігор Возьняк, архиєпископ та митрополит Львівський та Володимир Війтишин, архиєпископ та митрополит Івано-Франківський, супроводжували Блаженнішого Патріарха Святослава (Шевчука), Главу і Батька УГКЦ, у рамках офіційного візиту до Польщі.
{youtube}z0nQtL2gGos{/youtube}
Протягом цих днів відбулося декілька важливих подій:
27 червня після зустрічі у Любліні з архієпископом Станіславом Будзіком, митрополитом Люблінським пройшла спільна молитва перед пам’ятником Боротьби та Мучеництва, запалення свічок біля обеліску зі словами свщмч. Омеляна Ковча «Тут я бачу Бога, котрий є одним для нас усіх, без огляду на релігійні різниці».
Цього ж дня о 17 годині у Варшаві, у греко-католицькому храмі Успіння Пресвятої Діви Марії, Блаженніший Святослав Шевчук, Предстоятель УГКЦ, очолив Панахиду з нагоди 70-х роковин Волинської трагедії. У молитві також взяли участь: архиєпископ Юзеф Міхалік, Примас Польщі, кардинал Казімєж Нич, митрополит Варшавський, і Президент Польщі Броніслав Коморовський. До присутніх зі словом звернулися: Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, владика Іван Мартиняк, митрополит Перемишльсько-Варшавський, архиєпископ Юзеф Міхалік, Примас Польщі, та Президент Польщі Броніслав Коморовський.
28 червня, напередодні вшанування пам’яті жертв 70-х роковин злочину на Волині, у Варшаві між Українською Греко-Католицькою Церквою та Римо-Католицькою Церквою Польщі підписано спільну Декларацію під заголовком слів блаженного Івана Павла ІІ: «Нехай завдяки очищенню історичної пам’яті усі будуть готові поставити вище те, що єднає, а не те, що розділяє».
У документі задекларовано найголовніше – християнське сприйняття трагічних часів: «Хочемо нагадати слова кардинала Любомира (Гузара), висловлені в 2001 році, про те, що «деякі сини та дочки Української Греко-Католицької Церкви чинили зло, на жаль, свідомо і добровільно, своїм ближнім власного народу та інших народів». Як Глава Греко-Католицької Церкви хочу повторити ці слова й сьогодні та попросити пробачення у братів-поляків за злочини, скоєні в 1943 році».
«В ім’я правди вважаємо, що прощення і прохання про вибачення вимагає позиція тих поляків, які чинили зло українцям і відповідали насиллям на насилля. Як Голова Єпископату Польщі прошу у братів-українців пробачення».
«До сьогодні поляки та українці тримають у своїй пам’яті болючі рани і спогади про Волинську трагедію. Особливо помітні вони в сучасному українському суспільстві, добро якого найважливіше і для Римо-Католицької Церкви в Україні. Тому приєднуюсь до заклику про примирення як Голова Римо-Католицького Єпископату України. Надіюся, що попри трагічне минуле, добросусідські і християнські відносини поляків та українців можливі всюди, де вони зустрічаються, співпрацюють чи думають про майбутнє».
Під цими словами поставили підписи: Блаженніший Святослав Шевчук, Глава Української Греко-Католицької Церкви, архиєпископ Юзеф Міхалік, Перемишльський митрополит латинського обряду, голова Конференції Єпископату Польщі, архиєпископ Мечислав Мокшицький, Львівський митрополит латинського обряду, голова Конференції Римо-Католицького Єпископату України, та архиєпископ Іван Мартиняк, митрополит Перемишльсько-Варшавський УГКЦ.
У цей день також відбулася зустріч з іншими представниками влади: Пані Євою Копач, Маршалком Сейму Польскої Республіки та Паном Богданом Борисевічем, Маршалком Сенату Польскої Республіки.
29 червня за участю вірян із Польщі та з-за кордону в Гурово-Ілавецькому відбулися урочистості з нагоди 1025-ліття Хрещення України-Русі. Божественну Архиєрейську Літургію очолив Блаженніший Святослав (Шевчук) та вищезгадані церковні достойники УГКЦ. У Літургії взяв участь архиєпископ Селестіно Мільоре, Апостольський нунцій в Польщі, представники місцевого єпископату та духовенство римо-католицької Церкви.
повідомив о. Роман Дутчак