Понад 50 маркованих конвертів, до тисячі поштових марок та інших цікавих матеріалів, присвячених Патріарху Української Греко-Католицької Церкви кардиналу Йосифу Сліпому представлено на виставці, що 13 квітня відкрилася у держархіві Тернопільської області.
Вони видані у США, Канаді, Бельгії, Німеччині, Італії, а також в Україні після того, як УГКЦ вийшла із підпілля. Представлена і підпільна пошта. Ще один цікавий документ – довідка про звільнення Йосифа Сліпого із заслання, датована 26 січня 1963-го року. Під тиском Заходу Президія Верховної Ради СРСР напередодні прийняла рішення звільнити його від відбування покарання за віру. Як відомо, Патріарх Йосиф Сліпий не захотів зректися своєї Церкви, не визнавав рішення львівського псевдособору 1946-го року про перехід на православ’я, за що відбув 18 років заслання у таборах Сибіру й Мордовії. Автор виставленої в архіві експозиці – відомий краєзнавець, голова обласної організації товариства “Меморіал” Богдан Хаварівський. Про це повідомляє Голос України.
Свого часу багато матеріалів йому передав популяризатор ідей Патріарха за кордоном, доктор медицини зі США Роман Смик.
«Це, власне, третина усієї колекції, яку я почав збирати на початку 1990-х, – розповідає виданню 20 хвилин колекціонер. – На стендах представлені 46 конвертів, а кількість марок я й не рахував. Матеріали – з усіх континентів. Одні, як із Мельбурна в Австралії, мені пересилали. Інші, як із Америки, я привіз сам, коли їздив туди у 1990-х.».
Є серед марок і ті, які використовувала «Підпільна пошта України» – поштового відомства ОУН.
«Я добре пам’ятаю, що коли у наше село в радянські часи прийшов лист із наклеєною на ньому маркою з зображенням Йосифа Сліпого, то мій батько мав багато проблем, а сам лист конфіскували. Патріарх Сліпий був для Союзу страшною людиною», – сказав він.
Виставка працює безпосередньо у коридорі архіву, що на вул. Сагайдачного. Переглянути її можна безплатно у будні в робочий час.