Сьогодні перед катехитичним служінням у нашій Церкві відкривається місія не просто навчити наших дітей певних знань, але передати їм віру Церкви. Наші катехити — це справжні місіонарі, на яких Церква покладає велику надію. Дорогі катехити, хочемо особливо огорнути вас своєю вдячністю, любов’ю і подякувати за те, що особистим свідченням учнівства, відповіді на покликання і духовної дороги, якою самі йдете, ведете за собою своїх учнів. Крокуючи за Ісусом та зростаючи в особистому духовному й інтелектуальному житті, ви покликані посвідчити слово Євангелія про страждання, смерть і воскресіння нашого Спасителя.
На цьому наголосив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, звертаючись у неділю Всіх святих українського народу до понад 400 катехитів, які з різних частин України та з-за кордону прибули 7 липня на прощу катехитів до Зарваниці.
На Літургії із Предстоятелем співслужив владика Давид Мотюк, голова Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ, та інші єпископи УГКЦ з України, Канади, Бразилії й Аргентини, а також о. Теодор Мацапула, ВС, майбутній єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії.
У проповіді, у контексті недільного Євангелія від Матея 4, 18–23, Блаженніший Святослав розповів про дуже важливий момент — покликання перших апостолів, яке чинить Ісус Христос.
Проповідник пояснив, що слово «ідіть», яким Христос кличе апостолів, означає «воскресайте», «отримуйте нове життя», тобто «будьте моїми послідовниками, спадкоємцями і передавачами того діла, яке я зараз роблю з вами». «Цікаво, що Христос зробив їх свідками своїх страждань, смерті та воскресіння. Бо саме це було змістом євангельської проповіді, з якою вони розійшлися по світу… Саме це є завданням і покликанням Церкви всіх часів і народів», — зазначив Глава УГКЦ.
Патріарх запевнив, що сьогоднішнє Боже слово не є словом про минуле: «Це до вас сьогодні Христос говорить. Він на вас нині дивиться. До тебе і до мене Він каже: Ходи за мною!».
Предстоятель закликав роздумати, що означає бути Христовим учнем. На його переконання, бути учнем передбачає три речі: покликання, шлях і місію.
«Бути учнем Христовим означає почути Його голос, знати Його, з Ним спілкуватися, розуміти, що центр мого життя є в Ньому… Він хоче мене і вас сьогодні зробити свідками Його дії спасіння в історії нашого народу», — ствердив Патріарх.
Бути християнином — це означає наважитися на шлях, йти туди, куди сьогодні мандрує Христос.
«Бути учнем Христа — означає також місію. Це означає не тільки самому стати учнем Христа, але й зробити Його учнями всіх тих, кого я зустріну по дорозі. Не тільки самому йти за Ним, але й кликати за собою інших. Якщо сьогодні віруючий християнин не передав свою віру нікому більше, то він безплідний у своїй місії», — додав Блаженніший Святослав.
З особливим словом Глава Церкви звернувся до катехитів, які прибули на прощу.
«Я хочу сьогодні подякувати вам, отці, сестри, за те велике служіння, за вашу місію в нашій Церкві і нашому народі. Бо це саме та місія, про яку чуємо в сьогоднішньому Євангелії. Ми маємо не просто навчити істини християнської віри нашу молодь, наших дітей, але звершити християнську місію — познайомити їх із живим Христом, присутнім нині між нами в Його Церкві», — наголосив Патріарх.
Блаженніший Святослав розповів, що сучасна молодь дуже часто «не має запитань до Ісуса Христа», сприймаючи Його як особу з минулого. Тому звернувся до катехитів із настановою: «Через нашу місію для наших дітей і молоді Христос має стати живим Учителем, який кличе за собою, живим Богом, який спасає мене і вас сьогодні. Лише до такого Бога, до такого Христа можна молитися, Йому сповідати свої гріхи, Його просити про спасіння і прощення. Лише Він може дати надію. Лише за Ним, залишивши все, можна йти дорогою нашого життя».
«Пречиста Діво Маріє, заопікуйся Ти всіма тими в нашій Церкві, хто передає віру майбутнім поколінням, батькам, матерям у їхніх родинах, нашим місіонарям, владикам, священникам, сестрам, катехитам — усім віруючим нашої Церкви. Мати Божа, молися за Україну сьогодні», — додав на завершення проповіді Глава УГКЦ.
Після Божественної Літургії Блаженніший Святослав подякував голові Патріаршої катехитичної комісії владиці Давидові Мотюку за вміле і мудре керівництво комісією, а також за те, що катехити з різних єпархії прибули на прощу до Зарваниці. «Катехити є головними помічниками для наших владик у справі передавання віри», — зауважив Патріарх.
Також Глава Церкви висловив вдячність за служіння в катехитичній сфері сестрі служебниці Луїзі Цюпі, якій вручив дві патріарші грамоти — за служіння в Патріаршій катехитичній комісії і з нагоди її 70-річчя. «Оцінюючи Вашу ревність для Божої слави, а саме: вірне свідчення євангельського життя на основі обітів убогості, послуху і чистоти; плекання духу християнської любові; служіння в Патріаршій катехитичній комісії, яке увінчалося багатьма успішними проєктами, зокрема виданням Катехизму „Христос — наша Пасха“, складаємо Вам сердечну подяку та висловлюємо визнання і похвалу», — йдеться у патріаршій грамоті з нагоди 70-річчя с. Луїзи.
Сестра Луїза подякувала Блаженнішому Святославові та всій Церкві за висловнену їй довіру і згадала владику Петра Стасюка, з яким багато років працювала в Патріаршій катехитичній комісії. А, звертаючися до катехитів, додала: «Я сьогодні тут, щоб молитися з вами і за вас. Споглядаючи на ікону Божої Матері, я просила і прошу, щоб ми, катехити, так тримали Ісуса на своїх руках, але водночас бачили і всіх тих, хто Його потребує. Щоб ми, як катехити, провадили наших дітей, молодь і дорослих, які ще не пізнати Ісуса. Як казала блаженна Йосафата [Гордашевська], „бажати і старатися, щоб Ісус був пізнаний всіма“. Це — наше завдання. А цю подяку, яку Церква висловлює мені, висловлює моєму згромадженню і всім вам, дорога катехитична спільното людей, які пізнали Бога й передають Його там, де ми сьогодні є».
Владика Давид Мотюк подякував Блаженнішому Святославу за молитву та спільне святкування свята катехита. «Ви є нашим першим катехитом. Ваш приклад для нас дуже важливий. Дякуємо Вам за це», — сказав архиєрей.
Під час прощі відбулося відзначення найкращих катехитів Української Греко-Католицької Церкви. Блаженніший Святослав вручив понад 20 катехитам із різних єпархій в Україні та з-за кордону патріарші грамоти, а владика Давид — нагороди Патріаршої катехитичної комісії.
Цього дня професійну прощу до Зарваниці здійснили також українські аграрії. Глава УГКЦ подякував їм за те, що навіть у час війни Україна має хліб. Ба більше, готова нагодувати світ. «Дякуємо вам, дорогі хлібороби, за те, що маємо хліб на українському столі», — сказав Предстоятель УГКЦ.
Варто зазначити, що прощі катехитів і аграріїв відбулися напередодні Всеукраїнської загальної прощі до Зарваниці, яка пройде наступної неділі, 14 липня 2024 року.