Сьогодні, 29 грудня, в архикатедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці м. Тернопіль, малій базиліці Зарваницької Матері Божої с. Зарваниця та у прокатедральному соборі Преображення Господнього м. Зборів урочисто відбувся чин відкриття Ювілейного Року.
Його здійснили архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський Теодор Мартинюк в Архикатедрі Тернополя, архиєпископ-емерит Василій Семенюк – мала базиліка Зарваниці та кир Володимир Фірман у прокатедральному соборі Зборова.
Відповідно до молитовного чину, була зачитана Папська булла «Spes non confundit» («Надія ж не засоромить») на знак надії і відваги, яку апостол Павло у свій час вселяв у християнську спільноту. Було наголошено, що надія є головним посланням майбутнього Ювілею, який за давньою традицією Папа проголошує що 25 років, та висловлено побажання, щоб Ювілейний рік став моментом живої та особистої зустрічі з Господом Ісусом, «дверима» спасіння.
Відтак, у трьох храмах архиєреї знаменували двері хрестом, урочисто їх відчинили та разом з духовенством і вірними увійшли у храм промовивши голосно: «Увійду в дім Твій і поклонюся храмові святому Твоєму в страху перед Тобою. Господи, провадь мене справедливістю Твоєю; заради ворогів моїх вирівняй мою дорогу перед Тобою». Також перед визнанням Символу Віри на Літургії, згідно з Чином, вірні відновили хрещальні обіти.
Єпископи суголосно запросили вірних вирушити у духовну мандрівку надії та у нелегких обставинах війни довіритися Богові. Адже, за словами кир Володимира Фірмана: «Найголовніше в Ювілейному році — не пройти тільки крізь двері храму, а пустити Бога у своє життя».
Владика Володимир, проповідуючи до громади м. Зборів, пояснив символізм дійства: «Ювілейні двері відкривають шлях до дому, до примирення з Богом. Вони нагадують, що кожен, незалежно від того, наскільки далеко він відійшов, завжди має можливість повернутися. Проходячи через ці двері, ми приймаємо запрошення Бога до відновлення стосунків із Ним, до повернення в обійми Того, Хто завжди чекає нас. Церква відкриває ці двері, щоб кожен із нас міг вступити на новий шлях — шлях віри, надії та любові. Вони нагадують нам, що навіть після наших помилок і падінь Бог завжди дає шанс почати все спочатку. Важливо покаятися».
Архиєрей наголосив на важливості саме покаяння для духовного відновлення. За його словами, покаяння є не лише визнанням своїх гріхів, а й зміною внутрішнього ставлення до життя, усвідомленням того, що без Бога воно перетворюється на хаос.
«Термін “метанойя”, який походить від грецького слова, означає зміну форми мислення. Це не просто формальне визнання своїх помилок, але й глибоке усвідомлення, що життя без Бога не має справжнього порядку», — зазначив владика.
Владика Володимир закликав вірних прийти до Бога через покаяння і участь у Пресвятій Євхаристії. Він сподівається, що цей ювілейний рік стане початком єдності з Ісусом для кожного. «Нехай цей рік стане для нас початком нового життя під проводом Бога», — додав він.
Як зазначалося раніше, архиєпископ і митрополит Теодор Мартинюк видав дектер про проголошення в Тернопільсько-Зборівській архиєпархії відпустових храмів з нагоди Ювілейного 2025 Року Божого. Відтепер усі паломники, які в цих храмах дотримаються всіх умов щодо відпусту (приступлять до Святого Таїнства Покаяння, візьмуть участь у Святій Літургії, прийнявши Пресвяту Євхаристію, помоляться в наміренні Святішого Отця), з 29 грудня 2024 до 28 грудня 2025 року отримають повний Ювілейний відпуст.
До слова, Святіший Отець Франциск проголосив Звичайний Ювілейний 2025 Рік і запросив до участі в ньому вірних Східних Католицьких Церков. Тому, через проголошення даного декрету та зваживши на норму кан. 191 § 1-2 Кодексу канонів Східних Церков, беручи до уваги буллу Папи Римського Франциска Spes non confundit – «Надія не засоромить», арт. 6; 23 (9.05.2024) та Норми Апостольської Пенітенціарії стосовно відпусту у Звичайний Ювілейний 2025 Рік Божий (13.05.2024), Тернопілько-Зборівська архиєпархія відповідає на заклик Папи.
пресслужба архиєпархії