25 травня 2025 року у храмі Успіння Пресвятої Богородиці в Тернополі відбулася презентація книги отця-доктора Віталія Козака «Монастирська церква. До історії давньої Тернопільської парафії» (Тернопіль: Джура, 2025. — 232 с.). Науково-популярне видання присвячене історії одного з найстаріших храмів Тернополя. Автор дослідив минуле парафії від часу заснування монастиря у XVII столітті та побудови дерев’яного храму на Микулинецькому передмісті.
На основі метричних книг храму Успіння та церкви Різдва Христового вперше висвітлено життя парафіяльної спільноти у період з 1744 по 1796 роки. Аналізуючи шематизми, отець Віталій розкрив діяльність душпастирів, які в різні часи очолювали парафію: о. Михайла Білинського, о. Василя Фортуни, о. Володимира Громницького. Значну частину книжки присвячено місійній праці редемптористів у Тернополі, заснуванню ними монастиря, а також внеску у перебудову храму Успіння та його мистецьке оформлення.
У книжці представлено трагічну сторінку історії: знищення храму та переслідування його священнослужителів радянською владою. Після падіння комуністичного режиму в 1990-х роках розпочалося відродження святині: її відбудова, оновлення парафії, відродження чернечого життя редемптористів. Автор подає докладний опис культурно-мистецького спадку храму, зокрема Чудотворної ікони Пресвятої Богородиці, Ікони Успення Пресвятої Богородиці та інших святинь. Видання щедро ілюстроване рідкісними фотографіями з архіву парафії та приватних збірок парафіян, що надає книжці особливої документальної цінності.
Під час презентації з промовою виступив архиєпископ і митрополит Тернопільський Зборівський Теодор Мартинюк. У своєму слові він зазначив: «Нині ця репрезентація книги, написаної о. Віталієм, є дуже особлива. Вночі ворог атакував Тернопіль. Ми всі були стривожені й під враженням ворожої атаки. А післяобідньої пори роздумуємо над історією Тернополя. Бо храм Господньої Пресвятої Богородиці, вся його історія — пов’язана з українською громадою, з греко-католиками, які тут, у Тернополі, прославляли Бога, формували українську громаду, гуртувалися навколо храму. Храм був центром життя української громади. І ворог, який намагається знищити нашу історію, наше коріння, заперечує саме існування цього коріння. Але немає жодних аргументів, коли з’являються такі історичні дослідження, як ця книга, що повністю заперечують російську пропаганду. Книга — черговий камінь, який будує фундамент історичної пам’яті нашого народу. Наш народ завжди гуртувався навколо церкви — в ній він бачив силу, ідентичність. І так само громада Тернополя. Для неї храм Успення був ключовим духовним центром. І тому сьогодні ми щиро дякуємо автору книги, видавництву, усім, хто причинився до її появи. Це для нас — свіже весняне дихання, можливість зануритися в історію свого міста, своєї громади».
Про роботу над книгою поділився історик Володимир Мороз, який був науковим редактором видання: «Це був один із найпростіших проєктів, бо з автором легко працювати. Отець Віталій — зрілий дослідник, який починає працю з джерел, і водночас дбає про зрозумілість викладу для читача. Він використав широкий спектр джерел — державні та церковні архіви, приватні колекції, музейні фотофонди. Книга написана так, що кожен зможе знайти в ній себе. Це не просто історія будівлі чи структури — це історія живої громади. І це найцінніше. Бо коли книжка веде до людей — з нею хочеться працювати».
У книзі представлено такі тематичні розділи, як: «Побудова першого храму Успіння», «Монастир у XVIII столітті», «Сестринство Монастирського храму», «Об’єднана Тернопільська парафія», «Під російським пануванням (1809–1815)», «Парафія під управлінням о. Михайла Білинського (1822–1865)», «Побудова нового кам’яного храму», «Монастир редемптористів», «Час радянських переслідувань», «Знищення храму Успіння (1962)», «Культурно-мистецький спадок», «Відбудова храму (1990-ті)» та інші. Структура видання дозволяє читачеві простежити безперервність традиції тернопільської громади, її боротьбу, втрати та воскресіння.
Презентація книги пройшла в атмосфері вдячності та зацікавлення. Отець Віталій докладно розповів про етапи праці над монографією, поділився цікавими історичними фактами, які були здобуті у ході пошуків та праці з документами. Його книга вже посіла чільне місце серед сучасних досліджень історії Церкви в Україні й буде цікава всім, хто прагне глибше пізнати історію Тернополя, української громади, її духовної спадщини та боротьби за свою ідентичність.
Видання підготовлене у співпраці з видавництвом «Джура» в особі директора видавництва Василя Ванчури, яке славиться високою якістю поліграфії та оформлення. Передмову до книги написав Олег Герман — видатний науковець і громадський діяч, який під час презентації мав слово та вдало налаштував читача на історичну глибину твору.
Автор висловив щиру подяку усім, хто долучився до створення видання, зокрема науковому редактору Володимиру Морозу, директору видавництва Василю Ванчурі, а також парафіянам і дослідникам, які надали архівні матеріали.
пресслужба архиєпархії