Українські національні вечорниці під гаслом “У радості без гріха” відбулися в останній день перед різдвяним постом у Тернопільській загальноосвітній школі №18. Цей навчальний заклад у співпраці з церквою окрім освітянського, став ще й духовно-культурним центром не лише для своїх учнів і батьківської громадськості, а й жителів центральної частини міста та Східного масиву. На черговий захід до школи завітало також багато учнівської молоді з інших навчальних закладів і студентів вишів.
За словами одного з ініціаторів вечорниць, настоятеля храму Зарваницької Матері Божої, що в Старому парку, отця Романа Вавруха, мета заходу – показати учнівській молоді, що можна змістовніше і з користю проводити час, аніж у нічних барах, клубах та дискотеках: “Якраз на території нашої парафії знаходиться цей прекрасний освітній заклад. Саме в останній день перед постом ми провели із ЗОШ №18 один із найбільших спільних заходів. На різні шкільні свята і батьківські збори завжди нас просять долучитися. А тепер ми самі напросилися в гості і нам не лише радо відкрили двері цього закладу, а й запропонували співпрацю – разом створити свято для усіх дітей, юнаків і молоді, які проживають на цій території. Спочатку планували, що на цьому заході гарно і змістовно проведуть дозвілля тридцять-сорок молодих людей, але інформація про цю подію набрала великого поширення. Тому бажаючих взяти участь у вечорницях виявилося в декілька разів більше. Відроджуючи прадідівську традицію вечорниць, зібралися у школі, щоб спільно помолитися, поспілкуватися і повеселитися. Організовуючи цей захід напередодні посту, ми намагалися, щоб тут були і радість, і танці, і пізнавальні конкурси, але не було гріха. Ми показали, що є краще дозвілля, ніж нічні бари, клуби та дискотеки, – українські народні вечорниці. Я дуже вдячний директорові школи Руслану Заброцькому, який разом із педколективом закладу активно співпрацює з церквою у вихованні не лише школярів, а й усієї молоді парафії”.
Як повідомив ведучий вечорниць, студент Тернопільської вищої духовної семінарії імені патріарха Йосифа Сліпого брат Роман Демуш, такий захід є новим способом катехізації водночас з проведенням цікавого дозвілля з молоддю при парафіяльних спільнотах: “Парафія храму Зарваницької Матері Божої зробила акцію запустів перед початком Різдвяного посту. Розпочали захід з недільного ранкового Богослужіння. Таке дозвілля має бути корисним і позитивним, шоб молодь проводила його через українські традиції, але не грішила. Ми пропонуємо молоді цінності моральні, культурні і загальнолюдські. Показуємо на прикладі, що, будучи молодими, можна проводити активне життя без алкоголю та інших негативних явищ, бо справжня радість є від перебування у здоровому дусі”.
І хоч захід відбувався за прадідівськими звичаями, він був адаптований до сьогодення завдяки використанню сучасної музичної і відеотехніки. Спершу учасники вечорниць переглянули фільм, як проводили запусти наші предки. Потім впереміжку з танцями та піснями відбувалося чимало цікавих конкурсів і навіть змагання на швидкість поїдання вареників.
У захопленні від заходу були всі його учасники. “Дуже гарно все підготовлено. Українські танці на різні уподобання, захоплюючі конкурси, цікава інформація. Тут справді віпочиваєш душею, отримуючи натхнення до життя і навчання”, – стверджує дев’ятикласниця Ірина Драбчак.
“Тут дуже все гарно, весело і цікаво. Впевнений, що й досі дехто з учасників не знав, що таке українські вечорниці. Ми побачили приклад як можна чудово і з користю для себе та друзів веселитися, зберігаючи національний дух та традиції предків. Для мене – це духовний заряд”, – стверджує одинадцятикласник Максим Мацегорін.
“Шляхом популяризації народних традицій і духовного виховання у ЗОШ №18 формуємо всебічно розвинених особистостей, – стверджує директор навчального закладу Руслан Заброцький. – Це є новинка, яку ми спільно з церквою, духовною семінарією і молодіжними громадськими організаціями проводимо не лише для наших вихованців, а й випускників та загалом молоді масиву. Ми давно співпрацюємо храмом Зарваницької Матері Божої, проводимо багато акцій, на які запрошуємо дошкільнят з місцевих дитсадків та вихованців з інтернату для дітей з вадами здоров’я. Одному з них коштом шкільної громади змогли придбати інвалідний візок. Не лише даємо знання, а й виховуєм у дітей духовність, вірність національним традиціям і доброту”.