Свято, яке так урочисто відзначаємо сьогодні, особливе. Багато християн навіть не замислюються над важливістю події, що сталася з апостолами у день П’ятидесятниці. Зрештою, для пересічних людей у відзначенні будь-якого свята основним елементом є певні звичаї і традиції, які, на жаль, часто зводяться до звичайнісінького побутовізму, замість того, щоб зосередитися на духовній сутності відповідної події. Якщо ж ідеться про свято Зіслання Святого Духа, то, крім традиційного прикрашання наших будинків і святих храмів зеленню, що, звісно, теж є гарною традицією, ми повинні замислитися над глибшим підгрунтям цього небесного дійства. Зрештою, навіть це ж замаювання гілками дерев чи квітами теж має відповідне духовне значення, оскільки зелень є ознакою життя, символом життєдайного Святого Духа.
Роздумуючи над суттю цієї неординарної події, ми повинні усвідомити, що всемилостивий Господь зіслав Святого Духа не лише на своїх апостолів, але й на всіх нас. Приймаючи Святі Тайни Хрещення, Миропомазання, ми отримуємо той великий Дар з висоти. Сьогодні вже знаємо, що завдяки дарам і плодам Святого Духа ми стаємо розумними, добрими, лагідними, терпеливими, побожними. Його діяння проявляються у людях по-різному: Він освячує, лікує, умиротворює, заспокоює, допомагає в молитві, у розумінні і сприйнятті Божественної Літургії, отриманні Святих Таїнств, особливо Тайн Покаяння, Євхаристії, коли ми навертаємося з грішної дороги і знову з’єднуємося з Христом.
Людина,котра відкривається Святому Духові, стає явним свідченням присутності Бога у світі. Своїм життям вона вносить мир у душі інших людей – рідних, друзів, колег по праці. Християнин, просвітлений Святим Духом, зовсім по-іншому сприймає життя, світ і всі процеси, що в ньому відбуваються. Він ніколи не буде гнівливим, злісним, знервованим, сумним, незадоволеним. Не впадає у смуток, пригніченість чи депресію, завжди усміхнений, радісний,щасливий. Ці християни є віддзеркаленням небесної благодаті Святого Духа. Очевидно тому святий апостол Павло у посланні до коринтян пише: «Ніхто не може сказати: «Господь Ісус», як лиш під впливом Святого Духа» (1Кор.12,3).
Окрім того, Святий Дух є Духом миру і спокою.Він діє в мирі і лагідності. Пориви Святого Духа – ніжні доторки, а їхній вияв не супроводжується шумом. Святий Дух приходить до нашої душі лише тоді, коли панує мир, спокій і тиша. Якщо наш внутрішній світ переповнений неспокоєм і хвилюванням, галасом і суєтою, лагідному голосові Святого Духа буде важко проникнути у нашу душу і бути почутим. Коли хочемо розпізнати голос Святого Духа і йти за ним, то потрібно у всіх обставинах намагатися утримувати серце в мирі. Це нелегко, але завдяки надії на Бога, покірності і щирій молитві ми зможемо осягнути це багатство.
Хочу завершити своє слово до вас, шановні читачі, молитвою, яку проказуємо на Утрені: «Просвіти, Господи, наші духовні очі, щоб ми не заснули в гріхах на смерть. Віджени всяку мряку від сердець наших, даруй нам сонце правди і охорони життя наше знаменням і печаттю Святого Твого Духа». А до всіх вас звернутися словами святого апостола Павла: «Не засмучуйте Святого Духа, що ним ви назнаменовані на день відкуплення» (Еф.4,30).