5 травня у приміщенні філософсько-богословського факультету УКУ відбулася науково-практична конференцію на тему “Октоїх як частина літургійної духовности Церкви”. Конференцію організувала Партіарша літургійна комісія УГКЦ. Співорганізатором конференції також була кафедра літургійного богослов’я УКУ.
Учасників конференції привітав ректор УКУ о. д-р Богдан Прах, наголосивши, що кожна поява літургійної книги – це велике свято.
Владика Венедикт, який відкривав конференцію “Октоїх як частина літургійної духовості Церкви” звернув увагу, що ця книга видається нам далекою і поважною, окрасою бібліотеки богослова. “Проте ми мало її знаємо і не усвідомлюємо, що це одна з книг, за допомогою яких наші попередники прямували до святості. Нам мало віриться, що цей “Октоїх” є добрим знаряддям, щоб освячуватися і пізнавати Бога. Октоїх – це не лише історичний матеріал і джерело написання дисертацій, – наголосив владика Венедикт, а передусім це досвід Бога, який людина намагалася передати через слова. Так, доторкаючись цих текстів – доторкаємося Бога, який за ними стоїть.”
У катехизмі нашої церкви, коли мова йде про тижневе коло богослужінь, зазначається зокрема й таке:
Традиція церковного співу на вісім гласів випливає з події Пасхи – «Восьмого дня». Повне «восьмигласся» триває вісім тижнів. Зібрані воєдино, моління восьми гласів складають книгу під назвою Октоїх. … із гласів, наче зі щаблів, вибудовується «духовна драбина» між теперішнім часом і Днем Господнього Пришестя. Щороку спорудження цієї «драбини» розпочинається в Томину неділю й завершується у Квітну. «Пасхальний час» тижневих кіл неначе «оперезує» історичний час і дає нам змогу сприймати все життя у світлі пасхальної радості.
Одним із основних завдань справжньої живої Церкви є удоступнювати вірним молитовні тексти не лише друкуючи їх як літургійною мовою так і перекладами. Проте надрукувати текст і подати його на вживання церковним спільнотам є лише половиною справи. Літургійний текст, для того, щоб бути живою молитвою Церкви, а не просто даниною традиції, потребує постійного переосмислення богословів, істориків, літургістів, фахівців душпастирських дисциплін.
Цьогорічна вже традиційна науково-практична конференція переслідувала саме цю мету. З одного боку, явити нашому духовному світові літургійну книгу «Октоїх», з іншого, дозволити фахівцям сказити своє слово щодо потреб, цінності, але також і проблем літургійного благочестя, втаємниченого у текстах і приписах цієї книги.
Представником від Тернопільсько – Зборівської архиєпархії був о. Іван Шкумбатюк, голова Літургійної комісії.
Патріарша Літургійна комісія УГКЦ