Цими днями минає 130 років від дня народження о. Василя Куриласа – ревного слуги Божого і великого патріота греко-католицької церкви та української держави.
Народився о. Василь 3 березня 1891 р. у Миколаєві на Львівщині, в родині заможних міщан Клима та Катерини Куриласів. Навчався у місцевій народній школі, а згодом – у гімназії в Стрию, яку закінчив у 1909 році. Того ж року вступив на правничий факультет Львівського університету. Під час навчання багато часу присвячував громадській діяльності, відвідував українські села з просвітницькими доповідями, допомагав організовувати товариства «Сокіл», «Січ» і «Просвіта».
1910 року його, разом з іншими студентами-українцями, заарештувала польська поліція за відстоювання свого права навчатись в українському університеті. Через переслідування польською владою молодий патріот був змушений покинути університет, а в 1911-му вступив до Львівської духовної семінарії, де навчався разом з майбутнім Патріархом УГКЦ Йосипом Сліпим. У 1914 році, з початком Першої світової війни та розпуском семінарії, був змушений повернутися додому, де за наказом польського шовіністично налаштованого старости Жидачева був заарештований, звинувачений у москвофільстві та відправлений до концентраційного табору в Телергофі, що в північній Австрії. За наполяганням Українського Комітету у Відні 1914 р. семінариста Василя Куриласа, разом із трьохстами невинно затриманими українцями, було звільнено. Після цього богословську освіту завершував на теологічному факультеті Віденського університету та в Богословській семінарії міста Кромериж у Моравії (тепер – Чехія).
1916-го одружився з Оленою Кордубою, дочкою о. Петра-Омеляна Кордуби. Того ж року, за відсутності у Львові митрополита Андрея Шептицького, який перебував на заслані в Курську, о. Василь Курилас був висвячений вірменським католицьким єпископом Йосифом Теофілом Теодоровичем на священника. Свої перші священничі обов’язки сповняв у наближених до Львова селах. Під час україно-польської війни за співпрацю з українським військом перебував у шестимісячному ув’язнені в тюрмі «Бригідки» у Львові.
На початку двадцятих років о. Василь зорганізував дві місії отців-редемптористів, відновив діяльність читальні «Просвіта», брав активну участь у громадському та політичному житті громади, за що вкотре його заарештували поляки.
У 1933-му о. Куриласа перевели на посаду пароха сіл Буцнів та Серединки неподалік Тернополя, де він залишився до кінця свого життя. Виконуючи з великою посвятою душпастирські обов’язки, отець знову брав активну участь у житті села. Багато уваги приділяв роботі читальні «Просвіта», своїх синів і активну молодь села спроваджував до ОУН. Своїм парафіянам давав практичні поради щодо розведення садів і нових сортів сільгоспкультур.
Так ось, у вересні 1945 р. енкаведисти запроторили священника Куриласа до Чотківської тюрми. У вину отцю ставили виступи проти радянської влади, співпрацю з німцями, посвячення в Буцневі могили Борцям за волю України, сприяння ОУН-УПА, виховання дітей у націоналістичному дусі. Більшовики неодноразово пропонували зрадити католицьку віру та перейти в московське православ’я, однак о. Василь виявився незламним воїном Христа. За проукраїнську позицію його засудили на 10 років каторжних робіт у Сибірі і 5 років позбавлення права повернення у рідні краї. Покарання відбував у концтаборах Карелії і Мордовії, де зазнав жорстоких побоїв та морального знущання.
У 1956 р., стомлений каторжною працею, отець повернувся до Буцнева. Спершу важко працював у кам’яному кар’єрі, садівником у колгоспі, а згодом рахівником у конторі. Водночас таємно відправляв богослужіння, хрестив дітей, давав шлюби, сповідав, причащав та хоронив своїх вірних. А разом із братом Вісаріоном (Василем Баб’яком), монахом-студитом, який також мешкав у Буцневі, провадив катихизацію дітей. У 70-х роках, спільно з отцями Мироном Кордубою та Євстахієм Смалем заснували у Тернополі підпільну духовну семінарію.
1978 року о. Василь Курилас відійшов у вічність.