В Україні та світі відзначають 120-ту річницю від дня народження Патріарха УГКЦ Йосифа Сліпого. Богослужіння, академічні вечори, тематичні заняття у школах, вшанування пам’яті кардинала Йосифа Сліпого у його рідному селі Заздрість, що на Тернопільщині, – всі ці заходи відбуватимуться протягом нинішнього року.
Минають десятиліття, змінюються політичні системи, але в людській пам’яті Йосиф Сліпий буде велетнем духу, авторитетним гуманістом і просвітителем українського народу, вірним сином і провідником Церкви. Кевін Грант писав: «Він був світлий ієрей і єпископ для свого розсипаного і мученого стада. Він з певністю був найбільшою особистістю свого часу у своєму народі – в Україні. Він був ісповідником Христа, його ув’язнювали, мучили, морили голодом і холодом, висміювали, принижували, зневажали. Він переніс усе це для єдності Христової Церкви».
Проща пам’яті до Зарваниці
Усвідомлюючи велич його постаті, Синод єпископів УГКЦ, який відбувся 8 – 9 лютого, проголосив про початок Року пам’яті Патріарха Йосифа Сліпого на честь 120-ї річниці від його народження. Єпископи у посланні до вірних пригадують, що Патріарх Йосиф – «живе втілення долі Української Церкви і нашого народу в ХХ столітті – його, як і багатьох інших, було незаконно позбавлено свободи (18 років ув’язнення) збиратися з одновірцями. Його, як і мільйони українців, прирекли на тортури в катівнях НКВД/КГБ і на мучеництво в ГУЛАГу. Але якщо в ув’язненні він був «німим свідком Церкви», то згодом, уже на поселеннях (за межа-ми України), він став голосом «мовчазної Церкви» та її духовною опорою, ніколи не забуваючи про тих своїх земляків, які й далі каралися в неволі».
Єпископи заохочують вірних Церкви молитися за його прославу і брати участь у святкових заходах, запланованих Церквою та органами державної влади на цей ювілейний рік, проте найкращий спосіб його вшанування – «зробити своїми ідеали Патріарха Йосифа».
У контексті святкових заходів Всеукраїнська проща до Зарваниці 15 -16 липня буде приурочена його пам’яті. Окрім того, Синод рекомендує вірним взяти активну участь у ювілейних заходах у родинному селі Патріарха Йосифа – Заздрості та Хресній дорозі від Заздрості до Зарваниці.
Пом’янули у Заздрості
Яким було село Заздрість 120 років тому? Можливо, що ховалося у пелені снігових заметів. Над солом’яними стріхами підносився дим, де-не-де поскрипувало відро, переповнене джерельною водою, в якій на світанку купалися зорі. Тишу зрідка порушував гавкіт собак або іржання коней, що були неодмінними супутниками сільських газдів. У такій атмосфері на світ народилося Богом благословенне дитя… Нині ходиш цим історичним обійстям і даєш волю уяві, бо надзвичайною і благословенною є ця земля, що народила і виростила такого славного Сина. Сьогодні до Заздрості приходять тисячі людей: прості і сановиті, хто з цікавості, а хто з молитвою вдячності. Однак ступивши на цю святу землю, торкнувшись краєчком серця до святинь та історії, усі вони починають осмислювати своє життя та народу по-іншому.
У музейно-меморіальному комплексі Йосифа Сліпого чимало гостей зібралося у день його уродин, 17 лютого.
Урочисту Божественну Літургію очолив архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський Василій Семенюк. З ним співслужили екзарх Луцький Йосафат Говера, священики архиєпархії. На урочистостях були присутні народні депутати, представники місцевої влади, родичі Патріарха, а також науковці, письменники, вірні.
«Господь у час гонінь і переслідувань посилав Україні великих людей, провідників народу, які вказували шлях до Бога і до свободи. У ХХ столітті такими провідниками були Андрей Шептицький та Йосиф Сліпий. Перший розпочав велику справу розбудови української Церкви, а другий заявив усьому світові про її існування. У житті Патріарха Йосифа відобразилася доля української Церкви після Другої світової війни. Він був великим ісповідником віри, каторжником радянських таборів, багатогранною і складною постаттю», – зазначив у свій проповіді владика Василь Семенюк.
До вшанування пам’яті Йосифа Сліпого у Заздрості долучився також Інститут історії Церкви Українського Католицького Університету. Проректор цього закладу, історик Олег Турій вважає, що серйозних аналітичних досліджень щодо постаті Йосифа Сліпого поки що не проводилося: «Донедавна досліджувати період його ув’язнення було неможливо через відсутність чи закритість джерел. А велика постать потребує і грунтовного підходу, і багато часу, щоб осягнути велич цієї людини та висвітлити різні аспекти. Але дослідження цієї постаті необхідне».
Присутні піднесли свої серця у молитовному благанні за прославу Патріарха Йосифа і взяли участь у процесійній ході до пам’ятника Патріарха та у поминальній Панахиді на території музейного комплексу.
Владика Йосафат Говера зазначив, що саме постать Патріарха має стати орієнтиром для вірних: «Ми мусимо бути свідомі того, що не знаємо, які труднощі та випробування чекають на нас у майбутньому. Але коли звертаємо свій погляд на постать блаженнішого Йосифа, це дає нам натхнення і певні орієнтири. І бачимо людину, яка в будь-яких випробуваннях залишалася вірною Церкві, народові, ідеї. Це чудовий приклад, який може нас заохотити та надихати іти вперед».
У рамках святкування у Заздрості презентували аудіодиск «Дітям – про Патріарха Йосифа Сліпого». Це вісім оповідань про життя блаженнішого, записані у хронологічній послідовності. Їх написала та озвучила редактор мультимедійної студії «Свічадо» Оксана Небесна разом зі своєю онучкою Олесею.
Аудіодиск є спільним проектом мультимедійної студії «Свічадо» та фундації «Справа Патріарха Йосифа» при підтримці курії Тернопільсько-Зборівської архиєпархії та парафії УГКЦ святих Володимира і Ольги у Чикаго (США).
З нагоди ювілею також відбулася презентація двотомника історика Володимира Сергійчука «Патріарх Йосиф Сліпий у документах радянських органів державної безпеки», де вперше опубліковані документи спецслужб, у яких зафіксовано сторінки життя та діяльності Глави УГКЦ. А заслужений діяч мистецтв України Олег Герман представив власну книгу-кіносценарій «Князь Церкви».
Вшанували у Тернополі
Цього ж дня архиєпископ Василій Семенюк очолив панахиду біля пам’ятника Йосифу Сліпому, що на території архикатедрального собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці. У молитві взяли участь та поклали квіти до підніжжя монумента голова Тернопільської облдержадміністрації Валентин Хоптян, голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда та заступник міського голови Тернополя з гуманітарних питань Леонід Бицюра.
З нагоди 120-ї річниці від дня народження Патріарха у Тернопільському історико-меморіальному музеї політичних в’язнів та репресованих відкрито виставку. Експозиція містить фотографії, наукові роботи, документи та заповіт Йосифа Сліпого. У день відкриття, 16 лютого, було представлено слайд-шоу з оригінальним записом голосу Йосифа Сліпого. Виставка триватиме до 15 березня.
Особливістю вшанування Патріарха Йосифа у Тернопільсько-Зборівській архиєпархії є залучення школярів до його історичного спадку.
Так, з початку лютого старшокласники загальноосвітніх шкіл обласного центру мали можливість переглянути в Українському домі «Перемога» документальний фільм «Патріарх», присвячений Йосифу Сліпому, а їм було запропоновано взяти участь у конкурсі з написання твору про враження від цієї стрічки. Для старшокласників Тернополя також проведено урочисту академію «Патріарх Йосиф Сліпий – взірець служіння Богові й Україні». З цікавим повідомленнями виступили доктор історичних наук о. Віталій Козак, отець-доктор Володимир Ковалковський, студент Тернопільської духовної семінарії імені Патріарха Йосифа Сліпого Ігор Драпак. На заході були присутні заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, понад 350 старшокласників і вчителів міста, учні школи християнського спрямування с. Озерна (Зборівський район), вихованки колегіуму «Знамення», що у Зарваниці.
Особливими ювілейні святкування були для вихованців Тернопільського навчально-виховного комплексу «Школи-колегіуму Патріарха Йосифа Сліпого», де протягом тижня проходили дні духовності «Світоч християнської віри»: конкурси, вікторини, читання, а також День чистих сердець.
16 лютого у храмі святих Володимира і Ольги, з нагоди дня цього навчального закладу, митрополит Тернопільсько-Зборівський Василій Семенюк відправив архиєрейську Літургію. Архиєрей підкреслив значимість впливу та присутності духовенства у навчально-виховному процесі як важливої передумови уникнення морального занепаду суспільства. За словами митрополита Василія, душпастирі УГКЦ здійснили подвижницьку місію на Галичині під проводом Андрея Шептицького та Йосифа Сліпого. «Саме під їх проводом духовенство стало вогнищем релігійного і національно-культурного відродження України. У ті часи Церква була активно присутня у шкільництві, що допомогло сформувати міцні фундаменти для християнської сім’ї і дати надійні духовно-моральні орієнтири у житті кожного віруючого християнина».
Архиєпископ привітав педагогічний колектив та учнів зі святом їхнього закладу, закликав роздумувати над життям Патріарха Йосифа та черпати приклад із його віри, життя та науки, як безцінної духовної спадщини українського народу.
Після Літургії владика Василій спільно з деканом Тернопільським о. Романом Цюпкою, настоятелем храму св. Йосафата о. Володимиром Ковалковським відвідали школу-колегіум. Митрополит у присутності духівника закладу о. Володимира Демчука та директора Марії Гуцал очолив молитву у каплиці школи та благословив музей ім. Йосифа Сліпого. Виставку з нагоди 120-ї річниці від дня народження Патріарха Йосифа облаштовано за сприянням фундації «Справа Патріарха Йосифа», влади та керівництва школи. У церемонії взяли участь міський голова Сергій Надал і начальник управління освіти Тернопільської міської ради Ольга Похиляк. Шкільне свято завершилося концертом.
Ювілейні урочини, що відбулися і триватимуть протягом року, спонукають усіх нас до молитви і роздумів про нашого славного земляка, котрий декларував: «Любов до Христа, любов до Святої Церкви, що є Його Таємничим Тілом, любов до рідної Української Церкви, що є повноцінною частиною вселенської християнської Родини, любов до рідного Українського народу, з його духовними та матеріяльними скарбами вселюдського значення, визначали мій життєвий працелюбний шлях, моє думання та мою працю, на волі й у неволі». Це стало життєвим кредом Патріарха Йосифа і напрямними для кожного українця-християнина.
А ще Йосиф Сліпий якось сказав, що «я буду настільки великим, наскільки великим буде мій народ». У цій фразі оптимізм і, очевидно, вказівка нині сущим дбати й плекати подарований нам Богом неоціненний скарб віри та можливості жити у незалежній Україні. Наскільки ми усвідомлюватимемо себе народом українським, наскільки горітиме у наших серцях любов до Бога та ближнього, залежить наша національна велич і пам’ять про світлого ієрея – Патріарха Йосифа Сліпого.