Захід приурочений 25-ій річниці виходу Української Греко-Католицької Церкви з підпілля, у ньому взяли участь парафіяни обох Підволочиських парафій разом з отцем-парохом Зиновієм Гончариком та деканом Підволочиським о. Михайлом Валійоном.
Організатори зачитували молитви, виконували духовні пісні, декламували духовні роздуми про терпіння Ісуса Христа на Його Хресній дорозі, про долю Церкви та українського народу. «Українська Греко-Католицька Церква стала разом з Ісусом на Хресну дорогу, несучи свій хрест. На ній вона теж зазнала біль, поневіряння, починаючи від совєтизації краю з осені 1939 року та від 17 березня 1945 року, коли за наказом Сталіна почалась ліквідація УГКЦ. А далі – сумнозвісний «Львівський Собор», тяжкі роки переслідувань, мордування в застінках КДБ, сибірські каторги. Та ніщо не зламало єпископів, священиків та десятків тисяч вірних, вони зберегли віру батьків, свою традицію та національну ідею. УГКЦ продовжила свою життєдіяльність у підпіллі, виявляючи велику жертовність духовенства і мирян», – декламували читці.
Про історію життя церкви у катакомбах розповідали Мирослава Пліс, Наталія Хемій, Ярослав Барановський, Юрій Жук, Лариса Остапів, Ольга Гац. Отець Зиновій Гончарик розповів про своє навчання у катакомбній духовній семінарії. Спогади парафіянки Оксани Ліхновської перенесли слухачів у час підпільного життя церкви у Підволочиську. Жінка розповіла як відбувалися таємні відправи у помешканнях Мирослава Шпинди, Ярослави Гриців, Богдани Блажків, Марії Рожко, Данка Маслія, Надії Романишин, Віри Реус, у яких місцях священики Йосифат Фаль, Володимир Баран, Михайло Хрипа відправляли Служби Божі, уділяли святі Тайни Сповіді та Причастя, хрестили дітей та вінчали молодят.
Власне, було відзначено, що з приїздом до Підволочиська підпільних священиків УГКЦ, значно активізувалось духовне життя вірних. Після відправ проводились реколекційні та катехитичні науки. Парафіяни були вражені ревністю молодих священиків, їхньою ерудованістю, духовністю, даром проповідництва. «Наприкінці 80-х років минулого століття УГКЦ заявила на весь світ, що вона жива і виходить із підпілля».
Про період відродження УГКЦ, про сестер-монахинь, перші відправи в Галичині та області, життя УГКЦ в наш час, про капеланів, що виконують душпастирську місію в зоні АТО тощо дізнались парафіяни із виступів молодих доповідачів Ірини Підгорняк, Тараса Атаманчука, Юрія Молчанова, Ярослави Ставінської, Наталії Окаринської та Наталії Зубко.
Відтак о. Михайло Валійон розповів про відродження УГКЦ на теренах Підволочиського району. Вкінці вірні подякували о. Михайлу Валійону, отцю-пароху Зиновію Гончарику за невтомну організацію церковного життя; Марії Гонтар та Галині Цвіклі за підготовку та проведення Хресної дороги. «Хай ця наша спільна молитва й участь у Хресній дорозі допоможуть з терпеливістю нести хрести нашого життя. Хай ніколи не завмре наша пам’ять про Христові терпіння заради нашого спасіння, а одночасно пам’ять про блаженних мучеників та ісповідників українського народу, які жертвували своє життя за Христову Церкву, за Україну, за рідний народ».
прес-служба архиєпархії
повідомив о. Михайло Валійон