Тернопільська єпархія УГКЦ постала з початком національно-духовного відродження на теренах галицької і подільської земель, які були багаті численними храмами, монастирями і сиротинцями. Цей край має багатовікову традицію християнства, і вірні виховані у вірності своїй Церкві. Перші чотири десятиліття тернопільська земля була під духовною опікою великого Митрополита Андрея Шептицького, який неодноразово відвідував цей край — частину своєї Львівської митрополії.
Тернопільщина зростила для нашої Церкви Блаженнішого Патріарха Йосифа Сліпого, Владику мученика Григорія Хомишина, Владику Никиту Будку і багатьох інших достойників у винограднику Христовому. Для створення нашої єпархії були всі підстави, але існували історичні перешкоди. Це красномовно підтверджують слова Глави нашої Церкви Блаженнішого Мирослава Івана Кардинала Любачівського у день проголошення Тернопільської єпархії: “Сьогодні тут, у Тернополі, завершується ще один етап на шляху укладення нових структур УГКЦ після її виходу з підпілля”. Отже, з виходом Української Греко-Католицької Церкви з підпілля Синод єпископів УГКЦ, що відбувся у травня 1992 року, з метою пліднішої душпастирської опіки над вірними ухвалив створити чотири нові єпархії.
Тернопільська єпархія заснована 20 квітня 1993 року на територіях, що належали до Львівської архиєпархії та Івано-Франківської єпархії, правлячим архієреєм призначено владику Михаїла Сабригу (ЧНІ), якого було поставлено на престіл єпархії 17 жовтня 1993.
На той час Тернопільська єпархія включала в себе наступні райони: Тернопільський, Бучацький, Борщівський, Гусятинський, Заліщицький, Збаразький, Монастирський, Підволочиський, Теребовлянський, Чортківський., на основі яких було створено 16 деканатів (Тернопільський, м. Тернополя, Бучацький, Борщівський, Гусятинський, Заліщицький, Товстенський, Збаразький, Монастирський, Коропецький, Підволочиський, Теребовлянський, Чортківський, Великобірківський, Гримайлівський, Мельнице-Подільський).
Згідно з рішенням Синоду Єпископів, який проходив у Бучачі в серпні 2000 року, створено дві нові єпархії – Стрийську і Сокальську – та реорганізовано Тернопільську і Зборівську: утворено Тернопільсько-Зборівську та Бучацьку єпархії.
На території єпархії діють монастирі отців студитів, чини редемптористів, василіян, та францисканців східного обряду. Також є жіночі згромадження сестер служебниць, сестер, Пресвятої Родини, сестер милосердя св. Вінкентія, а також сестер василіянок.
Звичайно, неможливо оминути ролі мирян у житті нашої єпархії, адже саме від їхньої духовності, способу життя, поведінки в значній мірі залежить життєдіяльність нашої Церкви. Загалом у нашій єпархії християнсько-мирянські та молодіжні організації дуже тісно співпрацюють із Церквою. Зокрема це теренова організація “Українська молодь — Христові”, яка є найактивнішою і найчисленнішою організацією і по суті генератором молодіжного християнського життя нашої єпархії. Члени УМХ є ініціаторами різних заходів, котрими молоді християни намагаються привернути своїх ровесників, що стали на хибний шлях. Тісно співпрацюють з Церквою такі молодіжні організації, як Пласт, ТТМ “Відродження”, “Вертеп”, спортивно-патріотична організація “Тризуб” ім. Степана Бандери та ін. Значну просвітницьку роботу серед інтелігенції та вірних проводить Клуб греко-католицької інтелігенції, який неодноразово виступав із ініціативами проведення пам’ятних академій, присвячених видатним діячам та знаменним подіям нашої Церкви.
За роки діяльності Тернопільської єпархії офіційно утворилася (у 1978 році з благословення блаженної пам’яті Митрополита Володимира Стернюка) і продовжує формуватися та утверджувати себе Духовна семінарія ім. Патріарха Йосифа Сліпого.
Семінарія починалася з малого парафіяльного будинку, а зараз вона займає велику територію із сучасною інфраструктурою, побутом та компетентним викладацьким складом. Але найважливішим, мабуть, є те, що з кожним роком навчання семінарист набирає практичного досвіду і навиків духовного життя для майбутнього душпастирства через місії так катехизації на території Центральної, Східної та Південної України. Серед питомців семінарії є представники й інших єпархій. Багато випускників нашої семінарії служать в єпархіях УГКЦ в Америці і Канаді та в Європі. Крім того, досить багато наших посланців отримують богословські знання у вищих духовних інституціях України і за кордоном.
При обласному інституті вдосконалення вчителів діють катехитичні курси, розраховані на чотири роки. У школах області ведуть проводиться катехизація учнів та студентів. Майже десятитисячним тиражем видається місячник нашої єпархії “Божий сіяч”. Ведеться налагоджена співпраця із державними та приватними теле- та радіокомпаніями.
Організація “Карітас”, котра намагається допомогти найбільш потребуючим, одиноким, інвалідам, дітям-сиротам, максимально прикладається, щоб ці люди отримали хоч трішки тепла та любові.
З кожним роком величнішою стає наша національна святиня – чудотворна Зарваниця, яка набирає значення відпустового місця. Її неодноразово відвідували ієрархи нашої Церкви, достойники інших Церков, а також післанці Святішого Отця. Зокрема, у 1995 році, з нагоди акту віднови посвяти українського народу під Покров Пресвятої Богородиці, тут відбулася майже мільйонна проща. Величним було святкування у Зарваниці ювілею Берестейської та Ужгородської уній. А в 2000 році тут було освячено величний собор із золотими куполами. Сподіваємось, що Зарваниця у найближчому часі стане чинником об’єднання християн України.