Захід відбувся за фінансової та організаторської ініціативи релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США (ТСС А) під патронатом Тернопільсько-Зборівської митрополії у співпраці з представництвом ТСС в Україні (м. Львів), музейно-меморіяльним комплексом Патріарха Йосифа Сліпого (с. Заздрість), парафією Воздвиження Чесного Хреста УГКЦ (с. Заздрість), УКУ (Львів), Тернопільським обласним відділенням «Просвіти», фундацією «Справа Патріарха Йосифа» (м. Тернопіль), колегіумом «Знамення» (с. Зарваниця).
Урочистість зібрала численних шанувальників особистості Патріарха Йосифа. Окрім вище згаданих співорганізаторів, вшанувати пам’ять Блаженнішого прибули прочани з парафії св. Миколая Чудотворця (м. Київ), з Кам’янець-Подільського, а також односельчани Блаженнішого.
Святкування розпочалася Архиєрейською Божественною Літургією у парафіяльному храмі св. Йосифа Обручника. Зустрічаючи главу Тернопільсько-Зборівської митрополії високопреосвященного Василія, парох парафії с. Заздрість о. Андрій Козак наголосив, що “усі, хто зібрався вшанувати пам’ять цього великого мужа, такі різні, але натхненні його ідеями, які живуть і розвиваються у його нащадках, і відтак попросив архиєрея попровадити зібраних звідусіль дорогою Патріярха «через терня до зірок».
{youtube}5fnZYBselTY{/youtube}
Розкриваючи ревність і жертовність вшанованого батька Церкви, у своїй проповіді митрополит Василій звернув особливу увагу на роль батьків у вихованні так потрібних українському народові відданих провідників, поклавши наголос на заклик Й. Сліпого «Великого бажайте…» у ці нелегкі для України часи.
{youtube}eZ6EqSZN3ZE{/youtube}
Люди сповідалися і причащалися, наповнивши своє серце і душу Божими ласками, випрошеними з нагоди і за посередництвом слуги Божого Йосифа. Митрополит подякував усім учасникам та організаторам урочистостей.
{youtube}HYGI24rQmV8{/youtube}
Відтак, процесійним ходом усі зібрані вирушили на цвинтар, щоб молитвою вшанувати батьків, які зродили такого великого мужа. Панахида біля гробівця родини Сліпих ще більше наголосила на безсумнівно фундаментальній ролі ревних, глибокорелігійних батьків у вихованні добрих провідників Церкви і народу. Свою подяку висловили члени товариства «Свята Софія», поклавши біля гробу великий букет квітів.
{youtube}i684VXT3on0{/youtube}
Митрополит очолив процесію, що перенесла урочистість до родинного гнізда Патріарха Йосифа – у музейно-меморіяльний комплекс, збудований за заповітом Блаженнішого релігійним товариством українців-католиків «Свята Софія» США.
Біля бюсту Йосифа Сліпого Президент ТСС в Римі о. Марко Семеген та голова представництва ТСС А в Україні д-р Андрій Дида поклали квіти, а усі присутні помолились за дар миру та спокою в Україні через заступництво Блаженнішого Йосифа. Студенти Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Патріярха Йосифа та молодіжний хор із Архикатедрального собору (м. Тернопіль) заспівали патріотичних пісень.
{youtube}HCJBsbHyvJw{/youtube}
Літературно-мистецька частина – академія «ШЛЯХ У БЕЗСМЕРТЯ» розпочалася переглядом фільму «Патріярх Йосиф Сліпий: шлях у безсмертя. Думки Блаженнішого про Україну: гідність, свобода, незалежність». У фільмі представлено велич та могутність постаті Патріарха, адже він залишив себе у величезній спадщині та своїх нащадках (Історія Церкви, листи послання до вірних, Товариство «Свята Софія», Український Католицький Університет, собор Святої Софії). Завдяки його мужності та второпності, у важкі часи нищення УГКЦ, «Церква вижила», а його ідеї, думання – живі, актуальні і сьогодні. Окрім цього, фільм розкриває історію діяльності одного з дітищ Патріарха – релігійного товариства «Свята Софія» США, яке спорудило й утримує музейно-меморіяльний комплекс у с. Заздрість, а також історію виникнення та діяльності самого музею.
Свою назву академія, як і фільм, отримали від презентованої того дня книги «ШЛЯХ У БЕЗСМЕРТЯ» До 30-річчя відходу у вічність Блаженнішого Патріярха Йосифа Сліпого (1892-1984). Матеріяли про смерть та похорон», що її упорядкували виконавчий директор ТСС США д-р Ірина Іванкович та президент ТСС Рим о. Марко Ярослав Семеген. Видання здійснено за підтримки релігійного товариства українців католиків «Свята Софія» США. Презентацію провів один з упорядників книги, о. Марко Ярослав Семеген, в асисті прес-секретаря представництва ТСС А в Україні д-р Людмили Бублик.
{youtube}YQ5ENcl-jV0{/youtube}
Вітальне слово до учасників урочистостей, що його зачитав о. Андрій Козак, надіслав Блаженніший Любомир Кардинал Гузар, у якому він подякував присутнім за те, що «своєю присутністю тут, вшановуєте пам’ять оцього Великого Мужа». Він згадав про основні прикмети Йосифа Сліпого: «вірність Богові, Святій Церкві і своєму народові» й зауважив, як надзвичайно важливим для Блаженнішого було об’єднання українців на усіх континентах. «Йому дуже залежало на тому, щоб оце почуття єдности Церкви і народу зробити тривалим, для чого титул Патріарх був дуже потужним і акуратним засобом». Кир Любомир підкреслив, що «коли активно візьмемось продовжувати діла Блаженнішого, його пам’ять залишиться довготривалою, а властиво – вічною».
Рівнож голова ТСС США академік Леонід Рудницький надіслав привітальне слово, що його зачитала ведуча академією Людмила Бублик. У своїх роздумах Л. Рудницький зауважив, що вшанування 30-тиліття з дня смерти дають можливість глибше пізнати духовне обличчя Патріярха, краще збагнути його значення для українців, його вплив на формування світогляду української діяспори. Голова ТСС А згадав, як у 1963 р. Боже провидіння послало їм героя в особі Патріарха Йосифа Сліпого, котрий став «совістю Ватикану» , а для «моєї ґенерації – відзначає академік – творцем та етнархом духовної держави». Також Л. Рудницький підкреслив основну мету урочистостей: «для грядучих поколінь показати актуальність феномену Патріярха і його непроминаюче значення».
Науковим штрихом до академії стала доповідь о. д-ра Тараса Бублик (Інститут Історії Церкви, УКУ) на тему: «Діяльність Патріярха Йосифа Сліпого щодо легалізації УГКЦ у світлі радянських документів (1960-1980 роки)». Чому саме 1963 -1983 р.р.? Тому що це були найактивніші і найважливіші роки діяльності Блаженнішого як церковного діяча. У радянських документах дуже часто згадується ім’я Патріярха, а це є ознакою того, що його боялися, боялися ідеї Патріярхату, «об’єднання» українців, яке ніс з собою Патріярхат. «Ми є» – засвідчував Патріярх: він мав харизму мученика, яка давала йому відвагу виступати в обороні своєї церкви. За словами О. Тараса Бублика, у документах радянського посольства зазначено, що громадянин Сліпий майже щодня приходив до них з проханням відпустити на Україну: так палко прагнув він повернутись на рідну землю.
{youtube}oTEiHxPye8c{/youtube}
Уся академія пройшла у творчій атмосфері: під мультимедійний супровід молодь із Товариства «Просвіта» та колегіуму «Знамення» декламували вірші про Йосифа Сліпого, молодіжний хор співав українських та патріотичних пісень.
{youtube}7cAA9E8r_TQ{/youtube}
о. Андрій Козак
парох Церкви Воздвиження Чесного Хреста, с. Заздрість