Якщо говорити церковними термінами, то цього дня, одразу після ранкової Святої Літургії, відбувався чин освячення пам’ятної таблиці на честь 150-літнього ювілею митрополита Андрея Шептицького та гербів галицьких митрополитів, які пов’язані з Козовою – владик Йосифа Шумлянського, Сильвестра Сембрантовича і, звичайно ж, Андрея Шептицького. Кожен із цих митрополитів зробив якусь свою добру справу для козівського храму, про це є відповідні написи на дошці під гербами. А якщо передавати враження від цього освячення, то треба було просто бачити довгу процесію, що виходила з церкви, усі ці усмішки і щасливі очі людей, які усвідомлювали історичність моменту. І що цікаво, у часі ця подія тривала недовго. А от відчуття свята і чогось незвичайного живе і досі.
Як розповів о. Василь Баглей, ідеї козівських священиків подивували навіть бувалих у бувальцях майстрів.
– Можу сказати, що у греко-католицьких парафіях по всій Україні такого ще ніхто не робив. Герби при вході – це було нове і нетипове навіть для майстрів, – зазначив парох. – Вони дивилися на ескізи, розпитували, для чого це, що це буде. Тепер звичними є замовлення на кшталт фігури гладіатора для саду. А от герадильдика, шляхта – такі поняття були фактично знищені радянською владою. Тож ця ідея подивувала каменярів. Але з Божою поміччю нам вдалося здійснити свій задум досить швидко – за якихось три місяці. Авторські роботи, звісно, коштували дорого. Але і тут Бог допоміг – гроші дали два меценати, які вирішили залишитися невідомими. Отож ми замовляли камінь зважаючи насамперед на якість — щоб був легкий і міцний. У Бережанах купили граніт для таблиці, а в Теребовлі – пісковик для гербів. До речі, теребовлянський пісковик є унікальним, більше його немає ніде. Хоч задум був доволі спонтанним, вдалося усе, як запланували. До роботи долучилися також активні парафіяни – вони здійснювали монтаж, перевезення та встановлення таблиці і гербів.
Ось така краса була створена у нас в Козові за активної участі багатьох талановитих людей. Але, як наголосив о. Василь, справа не лише у красі.
– Насамперед, ідеться про виховний аспект. Герби – це ідентифікація людини. Як учить нас відомий афоризм, хто не пам’ятає свого минулого, не вартий майбутнього. Зверніть увагу на таблицю на честь Шептицького. На ній цитата митрополита Андрея: «Батьки, пам’ятайте: з-поміж усіх скарбів світу найбільшим скарбом є християнське виховання Ваших дітей». Дитячий майданчик – це рекреаційна зона. Батьки прочитають ці слова і отримають імпульс до застанови. Сита, добре вдягнена, освічена дитина – це дуже важливо. Але християнське виховання є найважливішим. Бо без Бога немає нічого.
повідомила Олена ДЗІК,
зберігач фондів Козівського районного краєзнавчого музею