Тернопіль, 17 грудня 2024 року – У краєзнавчому музеї відкрили виставку, присвячену 35-річчю виходу Української греко-католицької церкви з підпілля. Виставка, яка триватиме два тижні, включає експонати, що ілюструють складні часи для церкви в період її заборони.
Захід розпочався виконанням пісні “Молитва за Україну” семінаристами. “Ми хочемо через цю пісню передати дух того часу, коли люди молилися за Україну навіть в умовах підпілля”, — зазначив синкел Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ Андрій Говера. Про це повідомляє “Суспільне Тернопіль”.
Впродовж заходу духовенство поділилося спогадами про життя в умовах підпілля. Отець Андрій Говера, який у 1981 році навчався в підпільній семінарії, розповів: “Ходили до школи і водночас на підпільні богослужіння. Діти спілкуються одне з одним, треба було не проговоритись, бо було все строго. Це було виховання батьків, духовних наставників.”
Архиєпископ-емерит Василій Семенюк поділився історією, як під час освячення води на Водохреща в селі Друсанів його вистежили міліціонери, але віряни відмовились відпустити священника і навіть не боялися протистояти правоохоронцям.
Мистецтвознавиця Наталія Кіналь згадала про свою родину, яка брала участь у підпільних службах у Тернополі: “Бабуся розповідала, що дітей хрестили таємно від їх батьків, тому що батько міг бути лікарем, вчителем, а через хрещення могли бути неприємності.”
Сестра Анатолія Івашків, яка вступила до монастиря Студійського уставу в 18 років, поділилася трагедією, що сталася в її монастирі в 1940-х: “Коли ми вийшли з того бараку, то ціле подвір’я було застелене тілами. Це були діти, жінки, чоловіки, а на стіні був отець Ковалик, якому розпороли живіт і запхали дитину.”
Виставка в краєзнавчому музеї дає унікальну можливість поглянути на історію Української греко-католицької церкви в часи переслідувань і боротьби за віру.
пресслужба архиєпархії
за матеріалами Суспільне Тернопіль